Exteriérové žaluzie v podomítkové verzi

Pokud na to v projektu myslíte dostatečně dopředu, je zabudování žaluzií pod fasádu nejlepším řešením. Není nic horšího než chtít exteriérové žaluzie na dům ve chvíli kdy už dům stojí, je zateplený a s fasádou. 

Pod zateplení nebo i do jiných typů fasád s dostatečným vnitřním prostorem lze zabudovat nejen krycí box žaluzie, ale do zatepleného ostění je také možné zapustit vodící lišty.

Po vytažení nahoru tak žaluzie kompletně zmizí z okna a ponechá jen ničím nerušený výhled z interiéru.

1. Plánování

Pokud plánujete na svůj dům nebo byt pořídit žaluzie v zaomítané verzi, je na to potřeba myslet už v projektu. Nejdůležitější je v tomto ohledu síla zateplení (zpravidla polystyren). Je třeba mít na paměti dva důležité detaily a to je minimální prostor pro svazek lamel žaluzie a také dostatečné zateplení mezi boxem a zdivem aby nevznikaly tepelné mosty.

Minimální hloubka krycího zaomítacího boxu pro žaluzie:

EZ 90, EC 80, F 80 – 13 cm (ideální síla zateplení 18 – 20 cm)

EZ 70, EC 65 – 11 cm (ideální síla zateplení 16 – 18 cm)

Možné příklady:

2. Montáž

Harmonogram prací je poté následující:

  1. Po osazení oken na hrubé stavbě přichází na řadu montáž zaomítacích hliníkových boxů pomocí konzol nad okno.
  2. Fasádníci poté mohou nanést zateplení na zdi a na okenní špalety.
  3. Osazení pouzder pro vodící lišty do zateplených okenních špalet (minimální síla zateplení špalet pro osazení pouzdra je 3 cm). Osazení pouzder musí být perfektně rovnoběžné s maximální odchylkou +/- 2 mm. Jinak by hrozilo zasekávání žaluzie.
  4. Nanesení finální fasády.
  5. Finální zaměření žaluzií (zde je potřeba počítat s každým milimetrem a není možné dopředu přesně vědět kolik vrstev lepidla, perlinky a barvy budou fasádnici nanášet a kolik přesně milimetrů navíc to udělá).
  6. Montáž žaluzií a naprogramování ovladačů.

3. Zaomítací box a vodící lišty

Zaomítací box vyrábíme z hliníku se sílou 2 – 2,5 mm. Nehrozí tak prohýbání plechu ani u hodně širokých žaluzií. Boxy vyrábíme vždy na míru pro každou zakázku, a tak se dokážeme přizpůsobit většině rozměrových požadavků. Výšku boxu pak děláme vždy na míru dané žaluzii, aby na zdi nevznikaly zbytečná méně zateplená místa.

Zaomítací vodící lišta se skládá z hliníkového pouzdra s profilem „U“, které se osadí do špalet. Druhý díl je samotná lišta s lemem, která se kotví do připravených „U“ pouzder. Druhá fáze montáže lišt se odehrává až na konec spolu s montáží samotných žaluzií.