Jak pečovat o exteriérové žaluzie

Strávili jste hodiny výběrem barev, druhu lamely, provedení, ovládání, zanesli jste spolu s projektantem vše do stavebních plánů, dohlíželi jste na montáž. Vaše vysněné exteriérové žaluzie jsou konečně namontované a zprovozněné a vy si můžete začít užívat stínu a chládku. Jak ale tento pocit co nejdéle prodloužit?

Každá exteriérová žaluzie má svá slabá místa, UV záření a venkovní vlivy jsou neúprosné, a tak je většinou po zhruba deseti letech nutný servisní zásah. Tato chvíle se však dá co nejvíce oddálit vhodnou péčí a pravidelnou jednoduchou údržbou. V pár krocích vám představíme jak na to.

1. Naklápět nestačí, žaluzie musí jezdit

Je lákavé mít žaluzii celou dobu spuštěnou a jenom si naklápět lamely podle směru slunce. Není to však vhodné pro tzv. „žebříček“, což je textilní prvek žaluzie, který drží jednotlivé lamely. Postupem času se do žebříčku dostane prach a jiné nečistoty a díky dešti a vlhkosti má navíc tendenci ztvrdnout. Pokud však budete žaluzii pravidelně vytahovat nahoru a dolů, žebříček se bude protahovat. Oddálíte tak zteření žebříčku, který má za následek špatné naklápění lamel, zejména u žaluzií s lamelou „C“. Tento postup stačí zopakovat 2x – 3x do měsíce.

2. Pozor na hmyz

Zní to zvláštně, ale zejména slimáci, berušky a pavouci si rádi hledají úkryt ve vodících lištách a v kastlíku. Jejich hnízda nebo větší koncentrace pak mohou způsobit zaseknutí vodícího kolíku nebo další defekty. Pokud bydlíte na vesnici blízko přírody a trpíte tímto problémem, tak pravidelně postižená místa vymeťte, v extrémním případě se poraďte s deratizátorem.

3. Pozor na popínavé rostliny

Vcelku jednoduchá a zřejmá rada. Pokud máte na domě popínavé rostliny, v žádném případě je nenechte zarůst do žaluzií. Mohou se dostat do vodících lišt, mohou se naplést na lamely či jinak bránit v plynulém pohybu žaluzie.

4. Čištění lamel

Hliníkové lamely se časem zanesou prachem a nejde tomu nijak zabránit. Lamely byste měli pravidelně čistit, dokud míra prachu a nečistot nepřekročí mez, kdy už se vyčistit nedají. Lamely utírejte souvislými pohyby navlhčeným hadříkem. Pokud na nečistoty už hadřík nepomáhá, zkuste vyčistit lamely pomocí vysokotlakého čističe WAP. Vodící lišty pak jen jednou za čas vymeťte smetáčkem nebo kartáčkem.

5. Při potížích zavolejte odborný servis

Pokud už opravdu dojde k vytržení pásky, uvolnění krycího plechu, problému s motorem či jiným závadám, zavolejte odborný servis. Nečekejte na léto, kdy mají všechny firmy se stínící technikou spoustu práce a opravy odkládají, ale volejte ihned jakmile se závada objeví.